CES-A-C5H-01
Euchner beröringsfri grindbrytare
Artikelnummer:091458
Beröringsfri säkerhetsbrytare CES-A-C5…
Snabbfakta
Matningsspänning:
24 V dc
LED indikering:
Ja
Anslutning utförande:
M12 8-pol
PL/kategori (ISO13849-1):
PL e / Kat. 4
Säkra utgångar:
2 st PNP (OSSD)
Kodning:
Hög
Allmänt
- Säkerhetsbrytare med integrerad utvärderingselektronik.
- Kan bryta pulsade signaler.
- 2 säkerhetsutgångar (halvledarutgångar).
- Kategori 4 / PL e enligt EN ISO 13849-1.
- Högkodad.
Teknisk data
| Produktfamilj: | CES |
| Typ: | Beröringsfri grindbrytare |
| Matningsspänning: | 24 V dc |
| LED indikering: | Ja |
| Anslutning: | M12 |
| Anslutning utförande: | M12 8-pol |
| PL/kategori (ISO13849-1): | PL e / Kat. 4 |
| Gränssnitt: | Trådat |
| Säkra utgångar: | 2 st PNP (OSSD) |
| Kodning: | Hög |
| Material hus: | Plast PBT |
| Omgivningstemperatur: | -20…+55 °C |
| IP-klass: | IP65 - IP67 |
| Produktvikt: | 0,354 kg |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |