ENA10B050UP048LKK10-M
Euchner induktiv positionsgivare
Artikelnummer:086280
Induktiv positionsgivare ENA
Snabbfakta
Modell:
Enligt DIN 43693
Kontaktprincip:
PNP
Kontaktfunktion:
1 x NC + 1 x NO
Anslutning:
2 x M16 x 1,5
IP-Klass:
IP67
Omgivningstemperatur:
-25 ... 70 °C
Allmänt
- Hus enligt DIN 43693.
- Känselavstånd 5 mm.
Teknisk data
| Produktfamilj: | ENA |
| Typ: | Induktiv positionsgivare |
| Modell: | Enligt DIN 43693 |
| Kontaktprincip: | PNP |
| Kontaktfunktion: | 1 x NC + 1 x NO |
| Känselavstånd: | 5 mm |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 60 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | Ja |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 2 x M16 x 1,5 |
| Kabelarea: | 0,34 ... 1,5 mm² |
| Repeternoggrannhet: | 5 % |
| Omgivningstemperatur: | -25 ... 70 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | PBT |
| Material hölje: | Anodiserad aluminium |
| Produktvikt: | 0,252 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |