EOS4 1654 XM
Reer säkerhetsljusridå master
Artikelnummer:1310374
Ljusridå för personsäkerhet, master/slave system med automatisk eller manuell återställning samt EDM. Handskydd. Masterenhet.
Snabbfakta
Säkerhetsnivå:
Typ 4 - PL e
Aktiv höjd:
1660 mm
Upplösning:
40 mm
Max räckvidd:
12 m
Återställning:
Integrerad - Valbart automatisk eller manuell
Typ:
Sändare / Mottagare
Allmänt
- Kompakt ljusstråleskydd 28 x 30 mm, Typ 4, SIL 3, SILCL 3, PL e, Kat. 4.
- EOS ljusstråleskydd är enkelt att installera och kräver inte någon programmering vilket även gör den enkel att vid behov byta ut. Konfigurering sker via anslutning av M12, 5-ledad alternativt 8-ledad kontakt beroende på om modellen endast har automatisk återställning eller valbart manuell eller automatisk återställning.
- Maximal längd på kabeln (oskärmad) är 100 m. Toppen av ljusridån kan monteras stumt mot yta då skyddsområdet är aktivt ända från översta ljusstrålen till toppen av ljusridån.
- Ingående delar: sändare, mottagare och fästen.
Teknisk data
| Produktfamilj: | EOS4 |
| Typ: | Sändare / Mottagare |
| Funktion: | Master |
| Säkerhetsnivå: | Typ 4 - PL e |
| Aktiv höjd: | 1660 mm |
| Skydd: | Hand |
| Max räckvidd: | 12 m |
| Återställning: | Integrerad - Valbart automatisk eller manuell |
| Övervakningsfunktion: | Integrerad |
| Responstid: | Se manual |
| Antal ljusstrålar: | 56 |
| Typ av säkerhetsutgång: | 2 st felsäkra PNP (400 mA vid 24 V dc) med skydd mot kortslutning, överlast- och polaritetsskydd |
| Säkerhetsutgångar: | 2 OSSD PNP (400 mA vid 24 V dc) |
| Master/Slave: | Ja |
| Indikering: | LED indikering för status och diagnostik |
| Max längd på anslutningskabel: | 100 m (50 m mellan Master och Slave) |
| Totalhöjd: | 1736,5 mm |
| Dimensioner: | 28 x 30 mm |
| Skyddskapsling: | Ingen |
| Infästning: | Fäste LE för bakre T-spår (inkluderade) eller topp och bottenmonterade svivelfästen SFB E (tillval) |
| Upplösning: | 40 mm |
| Matningsspänning: | 24 V dc ± 20% |
| Anslutning: | M12 5-polig kontakt (sändare), M12 8-polig kontakt (mottagare) |
| IP-klass: | IP65 - IP67 |
| Driftstemperatur: | - 30 ... 55 °C |
| Godkännande / Standarder: | CE; TÜV SUD; UL Listed ESPE; S Mark - Korea; TS - Taiwan; WEEE; Insulation class; Low voltage; China RoHs; UKCA |
| Tillverkare: | Reer S.p.A. |