ESN10B050UP048LKS01-M
Euchner induktiv positionsgivare
Artikelnummer:088770
Induktiv positionsgivare ESN
Snabbfakta
Kontaktprincip:
PNP
Kontaktfunktion:
1 x NC + 1 x NO
Anslutning:
M12-kontakt, 4-polig
IP-Klass:
IP67
Omgivningstemperatur:
-25 ... 70 °C
Allmänt
- Kompakt utförande med kontakt.
- Känselavstånd 5 mm.
Teknisk data
| Produktfamilj: | ESN |
| Typ: | Induktiv positionsgivare |
| Kontaktprincip: | PNP |
| Kontaktfunktion: | 1 x NC + 1 x NO |
| Känselavstånd: | 5 mm |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 60 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | Ja |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | M12-kontakt, 4-polig |
| Repeternoggrannhet: | 5 % |
| Omgivningstemperatur: | -25 ... 70 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | PBT |
| Material hölje: | Anodiserad aluminium |
| Produktvikt: | 0,115 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |