GSBF02R12-502-MC1806
Artikelnummer:089529
Nockbrytare GSBF, 12/16 mm, mekanisk
Snabbfakta
Modell:
Stående
Kontaktprincip:
Snap-action kontakt + Slow-action kontakt
Kontaktfunktion:
1 x NC + 1 x NO, 1 x NC, 1 x NC + 1 x NO
Aktiveringselement:
Kolv - rulle (glidlagrad)
Aktiveringskraft:
20 N
Anslutning:
2 x M25 x 1.5
IP-Klass:
IP67
Omgivningstemperatur:
-5 ... +80 °C
Allmänt
- Kolvavstånd 12 eller 16 mm.
- Stående hölje.
- IP67 enligt IEC 60529.
- Med snap-action-kontakt, 1 NO och 1 NC.
- Slow-action-kontakt, 1 NC.
Teknisk data
| Produktfamilj: | GSBF |
| Typ: | Nockbrytare |
| Modell: | Stående |
| Kontaktprincip: | Snap-action kontakt + Slow-action kontakt |
| Kontaktfunktion: | 1 x NC + 1 x NO, 1 x NC, 1 x NC + 1 x NO |
| Min kontaktström vid 12 V dc: | 10 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Användarkategori DC-13: | 6 A 24 V |
| Användarkategori AC-12: | 8 A 250 V |
| Användarkategori AC-15: | 6 A / 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | max. 8 A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rulle (glidlagrad) |
| Avstånd mellan aktiveringskolvar (c/c): | 12 mm |
| Aktiveringskraft: | 20 N |
| Anslagshastighet: | 0,01 ... 80 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 2 x M25 x 1.5 |
| Kabelarea: | 0,34 ... 1,5 mm² |
| Mekanisk livslängd: | 30 x 10⁶ |
| Repeternoggrannhet: | ±0,01 mm |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +80 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten aluminium |
| Produktvikt: | 0,609 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |