GSBF02R16-514-M
Artikelnummer:090043
Allmänt
- Kolvavstånd 16 mm.
- Stående hölje.
- IP67 enligt IEC 60529.
- Med snap-action-kontakt, 1 NO och 1 NC.
Teknisk data
| Produktfamilj: | GSBF |
| Typ: | Nockbrytare |
| Modell: | Stående |
| Kontaktprincip: | Snap-action kontakt |
| Kontaktfunktion: | 1 x NC + 1 x NO |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 5 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Användarkategori DC-13: | 6 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 2,5 A / 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | max. 6 A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rulle (glidlagrad) |
| Avstånd mellan aktiveringskolvar (c/c): | 16 mm |
| Aktiveringskraft: | 30 N |
| Anslagshastighet: | 0,01 ... 80 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 4 x M25 x 1.5 |
| Kabelarea: | 0,34 ... 1,5 mm² |
| Mekanisk livslängd: | 1 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +80 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten aluminium |
| Produktvikt: | 0,738 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |