GSBF08R08-552-M
Euchner nockbrytare
Artikelnummer:086568
Allmänt
- Kolvavstånd 8 mm.
- Stående hölje.
- IP67 enligt IEC 60529.
- Med snap-action-kontakt, växlande kontakt.
Teknisk data
| Produktfamilj: | GSBF |
| Typ: | Nockbrytare |
| Modell: | Stående |
| Kontaktprincip: | Snap-action kontakt |
| Kontaktfunktion: | 1 x Växlande |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 10 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Användarkategori DC-13: | 2 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 2 A / 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | max. 6 A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rulle (glidlagrad) |
| Avstånd mellan aktiveringskolvar (c/c): | 8 mm |
| Aktiveringskraft: | 15 N |
| Anslagshastighet: | 0,01 ... 50 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 3 x M20 x 1.5 |
| Kabelarea: | 0,14 ... 1,0 mm² |
| Mekanisk livslängd: | 10 x 10⁶ |
| Repeternoggrannhet: | ±0,05 mm |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +80 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldpläterad |
| Material hus: | Sandgjuten aluminium, anodiserad |
| Produktvikt: | 0,499 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |