MGB-L1H-ARA-R-117229
Euchner elektroniskt grindlås
Artikelnummer:117229
Grindlås MGB-L1H-ARA... (låser upp med spänning) med 3 stycken tryckknappar, nödstopp
Snabbfakta
Utförande:
Elektroniskt
PL/kategori (ISO13849-1):
PL e / Kat. 4
Låsprincip:
Låser upp med spänning
Gränssnitt:
Trådat
Möjlig att seriekoppla:
Ja
Kodning:
Hög
Låskraft (Fmax):
2000 N
Anslutning:
M20x1,5
Allmänt
- Grindlås med låsövervakning.
- Kan anslutas i serie med andra komponenter i AR serien, exempelvis CES-AR och CET-AR.
- Nödstopp enligt ISO 13850.
- 3 stycken lamptryckknappar, grön, vit, blå.
- Kabelanslutning M20 x 1.5 (förskruvning ingår ej).
- Högkodad.
Teknisk data
| Produktfamilj: | MGB |
| Typ: | Grindlås |
| Utförande: | Elektroniskt |
| PL/kategori (ISO13849-1): | PL e / Kat. 4 |
| Låsprincip: | Låser upp med spänning |
| Gränssnitt: | Trådat |
| Säkra utgångar: | 2st PNP (OSSD) |
| Möjlig att seriekoppla: | Ja |
| Kodning: | Hög |
| LED indikering: | Ja |
| Nödstopp: | Ja |
| Antal tryckknappar: | 3 |
| Matningsspänning: | 24 V dc |
| Anslutning: | M20x1,5 |
| Låskraft (Fmax): | 2000 N |
| Låskraft (Fzh): | 2000 N |
| Höger- eller vänsterhängd: | Höger |
| Material hus: | Glasfiberarmerad plast, förnicklad pressgjuten zink, rostfritt stål |
| Omgivningstemperatur (°C): | -20…+55 °C |
| IP-Klass: | IP65 |
| Produktvikt: | 2,175 kg |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |