N01R550SVM5-M
Euchner nockbrytare
Artikelnummer:088622
Nockbrytare med 1 kolv N01, kolv - rulle, M12 kontakt
Snabbfakta
Modell:
40 x 20 mm
Kontaktprincip:
Växlande snap-action kontakt
Kontaktfunktion:
1 x Växlande
Aktiveringselement:
Kolv - rulle (glidlagrad)
Aktiveringskraft:
15 ... 20 N
Anslutning:
1 x kontakt M12, justerbar (5-pin)
IP-Klass:
IP64
Omgivningstemperatur:
-5 ... +80 °C
Allmänt
- Kolv i rostfritt stål.
Teknisk data
| Produktfamilj: | N01 |
| Typ: | Nockbrytare |
| Modell: | 40 x 20 mm |
| Kontaktprincip: | Växlande snap-action kontakt |
| Kontaktfunktion: | 1 x Växlande |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 10 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 50 V |
| Användarkategori DC-13: | 2 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 2 A 30 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | 4A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rulle (glidlagrad) |
| Diameter rulle: | 5 mm |
| Aktiveringskraft: | 15 ... 20 N |
| Anslagshastighet: | 0,01 ... 50 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 1 x kontakt M12, justerbar (5-pin) |
| Mekanisk livslängd: | 10 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +80 °C |
| IP-Klass: | IP64 |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten legering |
| Produktvikt: | 0,1 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |