N10R-M
Euchner nockbrytare
Artikelnummer:086294
Allmänt
- Kolv i rostfritt stål.
Teknisk data
| Produktfamilj: | N10 |
| Typ: | Nockbrytare |
| Modell: | 62 x 30 mm |
| Kontaktprincip: | Snap-action kontakt |
| Kontaktfunktion: | 1 x NC + 1 x NO |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 20 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Användarkategori DC-13: | 6 A 24 V |
| Användarkategori AC-12: | 16 A 230 V |
| Användarkategori AC-15: | 10 A 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | 16A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rulle (glidlagrad) |
| Diameter rulle: | 8 mm |
| Aktiveringskraft: | min. 20 N |
| Anslagshastighet: | 0,01 ... 80 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Anslutning: | 3 x M20 x 1.5 |
| Kabelarea: | 0,34 ... 1,5 mm² |
| Mekanisk livslängd: | 30 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +80 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten legering |
| Produktvikt: | 0,201 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |