NZ1WO-3131-M
Euchner positionsgivare
Artikelnummer:089626
Säkerhetsbrytare NZ.WO, kolv - rundad
Snabbfakta
Anslutning utförande:
1 x M20 x 1.5
Allmänt
- Version B enligt EN 50041 (härdad)
- Kabelingång M20 x 1,5
- Momentankontakter, 2 NC + 2 NO
Teknisk data
| Produktfamilj: | NZ |
| Typ: | Positionsgivare |
| Modell: | 40 x 42 mm |
| Kontaktprincip: | Momentankontakt |
| Kontaktfunktion: | 2 x NC + 2 x NO |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 1 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Anslutning: | M20x1,5 |
| Anslutning utförande: | 1 x M20 x 1.5 |
| Användarkategori DC-13: | 4 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 4 A 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | 4A gG |
| Aktiveringselement: | Kolv - rundad |
| Aktiveringskraft: | 15 ... 30 N |
| Anslagshastighet: | 0.1 ... 10 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten legering |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Mekanisk livslängd: | 30 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -25…+80 °C |
| IP-klass: | IP67 |
| Produktvikt: | 0,325 kg |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |