NZ2HS-3131
Euchner positionsgivare
Artikelnummer:090856
Säkerhetsbrytare NZ.HS, metallarm med rulle i metall, kontakt SR11
Snabbfakta
Anslutning utförande:
1 x Kontakt SR11
Allmänt
- Version A enligt EN 50041 (stålrulle ø 18 mm)
- Kontaktdon SR11
- Momentankontakter, 2 NC + 2 NO
Teknisk data
| Produktfamilj: | NZ |
| Typ: | Positionsgivare |
| Modell: | 40 x 42 mm |
| Kontaktprincip: | Momentankontakt |
| Kontaktfunktion: | 2 x NC + 2 x NO |
| Min kontaktström vid 24 V dc: | 1 mA |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 50 V |
| Anslutning: | SR11 |
| Anslutning utförande: | 1 x Kontakt SR11 |
| Användarkategori DC-13: | 4 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 4 A 50 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1: | 4A gG |
| Aktiveringselement: | Arm med metallrulle (glidlagrad) |
| Diameter rulle: | 18 mm |
| Aktiveringskraft: | min. 15 N |
| Anslagshastighet: | 0.1 ... 60 m/min |
| Montageriktning: | Valfri |
| Material hus: | Anodiserad pressgjuten legering |
| Material kontakt: | Silverlegering, guldskikt |
| Mekanisk livslängd: | 30 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -25…+80 °C |
| IP-klass: | IP65 |
| Produktvikt: | 0,38 kg |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |