SI12SM-B2 NO/NC LC10
Aeco induktiv ringgivare
Artikelnummer:I12000757
Induktiv givare med känselavstånd 2 mm
Snabbfakta
Storlek:
M12 x 1
Känselavstånd:
2 mm
Utgång:
2-tråds
Funktion utgång:
NO / NC
Hus:
Gängad
Längd:
60 mm
Matningsspänning:
10…55 V dc
Anslutning:
Kabel 10 m
Teknisk data
| Produktfamilj: | Induktiv givare |
| Typ: | Cylindrisk |
| Matningsspänning: | 10…55 V dc |
| Utgång: | 2-tråds |
| Funktion utgång: | NO / NC |
| Känselavstånd: | 2 mm |
| Korrektionsfaktor: | Rostfritt stål: 0.9 - Mässing: 0.5 - Aluminium: 0.4 - Koppar: 0.4 |
| Max utgångsström: | 100 mA |
| Max kopplingsfrekvens: | 1000 Hz |
| Kortslutningsskyddad: | Ja |
| Polaritetsskyddad: | Ja |
| Montering: | Inbyggnadsbar |
| LED indikering - Status utgång: | 1 x LED |
| Storlek: | M12 x 1 |
| Längd: | 60 mm |
| Hus: | Gängad |
| Material hus: | Förnicklad mässing |
| Anslutning: | Kabel 10 m |
| Anslutningstyp: | PVC/PVC - 2 x 0,25 mm² |
| Omgivningstemperatur: | -25…+70 °C |
| IP-klass: | IP65, IP66, IP67 |
| Vikt: | 260 g |
| Ingående delar: | 2 fästmuttrar |
| Godkännande / Standarder: | 2014/30/EU -Electromagnetic compatibility directive (EMC), EN60947-5-2 - Product standard |
| Tillverkare: | AECO SRL |