SI18-CE8 PNP NO H
Aeco induktiv givare
Artikelnummer:I18000098
Induktiv givare med känselavstånd 8 mm
Snabbfakta
Storlek:
M18 x 1
Känselavstånd:
8 mm
Utgång:
PNP
Funktion utgång:
NO
Hus:
Gängad
Längd:
80,5 mm
Matningsspänning:
10…30 V dc
Anslutning:
M12
Teknisk data
| Produktfamilj: | Induktiv givare |
| Typ: | Cylindrisk |
| Matningsspänning: | 10…30 V dc |
| Strömförbrukning: | < 15 mA vid 24 V |
| Utgång: | PNP |
| Funktion utgång: | NO |
| Känselavstånd: | 8 mm |
| Korrektionsfaktor: | Rostfritt stål: 0.9 - Mässing: 0.5 - Aluminium: 0.4 - Koppar: 0.4 |
| Max utgångsström: | 200 mA |
| Max kopplingsfrekvens: | 1000 Hz |
| Kortslutningsskyddad: | Ja |
| Polaritetsskyddad: | Ja |
| Montering: | Ej inbyggnadsbar |
| LED indikering - Status utgång: | 4 x 90° LED |
| Storlek: | M18 x 1 |
| Längd: | 80,5 mm |
| Hus: | Gängad |
| Material hus: | Förnicklad mässing |
| Anslutning: | M12 |
| Anslutningstyp: | 4-polig |
| Omgivningstemperatur: | -25…+85 °C |
| IP-klass: | IP65, IP66, IP67 |
| Vikt: | 70 g |
| Ingående delar: | 2 fästmuttrar |
| Godkännande / Standarder: | 2014/30/EU -Electromagnetic compatibility directive (EMC), EN60947-5-2 - Product standard |
| Tillverkare: | AECO SRL |