SI4-C0.8 PNP NO
Aeco induktiv givare
Artikelnummer:I45000007
Induktiv givare med känselavstånd 0,8 mm
Snabbfakta
Storlek:
Ø 4 mm
Känselavstånd:
0,8 mm
Utgång:
PNP
Funktion utgång:
NO
Hus:
Cylindrisk slät
Längd:
28 mm
Matningsspänning:
10…30 V dc
Anslutning:
Kabel 2 m
Teknisk data
| Produktfamilj: | Induktiv givare |
| Typ: | Cylindrisk |
| Matningsspänning: | 10…30 V dc |
| Strömförbrukning: | < 10 mA vid 24 V |
| Utgång: | PNP |
| Funktion utgång: | NO |
| Känselavstånd: | 0,8 mm |
| Korrektionsfaktor: | Rostfritt stål: 0.9 - Mässing: 0.5 - Aluminium: 0.4 - Koppar: 0.4 |
| Max utgångsström: | 100 mA |
| Max kopplingsfrekvens: | 2000 Hz |
| Kortslutningsskyddad: | Ja |
| Polaritetsskyddad: | Ja |
| Montering: | Inbyggnadsbar |
| LED indikering - Status utgång: | 1 x LED |
| Storlek: | Ø 4 mm |
| Längd: | 28 mm |
| Hus: | Cylindrisk slät |
| Material hus: | Rostfritt stål |
| Anslutning: | Kabel 2 m |
| Anslutningstyp: | PUR/TPE-E - 3 x 0,094 mm² |
| Omgivningstemperatur: | -25…+70 °C |
| IP-klass: | IP65, IP66, IP67 |
| Vikt: | 40 g |
| Godkännande / Standarder: | 2014/30/EU -Electromagnetic compatibility directive (EMC), EN60947-5-2 - Product standard |
| Tillverkare: | AECO SRL |