Allmänt
- Aktiveringshuvud i plast.
- Mekanisk tvångsupplåsning på framsidan.
Teknisk data
| Produktfamilj: | STM |
| Typ: | Grindlås |
| Utförande: | Mekaniskt |
| Låsprincip: | Låser upp med spänning |
| Gränssnitt: | Trådat |
| LED indikering: | Nej |
| Matningsspänning: | 24 V ac/dc |
| Anslutning: | M20x1,5 |
| Låskraft (Fmax): | 1000 N |
| Låskraft (Fzh): | 700 N |
| Höger- eller vänsterhängd: | Höger och vänster |
| B10d värde: | 2x10⁶ |
| Material hus: | Glasfiberförstärkt termoplast |
| Material aktiveringshuvud: | Plast |
| Omgivningstemperatur (°C): | -20…+55 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Produktvikt: | 0,448 kg |
| Anmärkning: | Aktiveringsnyckel ingår ej |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |