STP1A-4131A024L024M
Euchner mekaniskt grindlås
Artikelnummer:091746
Säkerhetsbrytare STP utan meddelandekontakt för dörrposition
Snabbfakta
Utförande:
Mekaniskt
Låsprincip:
Låser upp med spänning
Gränssnitt:
Trådat
Låskraft (Fmax):
2500 N
Anslutning:
M20x1,5 (3x)
Allmänt
- Aktiveringshuvud i metall.
- Mekanisk tvångsupplåsning på framsidan.
- Utan kontroll av dörrposition.
- LED indikering.
Teknisk data
| Produktfamilj: | STP |
| Typ: | Grindlås |
| Utförande: | Mekaniskt |
| Låsprincip: | Låser upp med spänning |
| Gränssnitt: | Trådat |
| LED indikering: | Ja |
| Nödstopp: | Nej |
| Matningsspänning: | 24 V ac/dc |
| Anslutning: | M20x1,5 (3x) |
| Låskraft (Fmax): | 2500 N |
| Låskraft (Fzh): | 2000 N |
| Höger- eller vänsterhängd: | Höger och vänster |
| B10d värde: | 5x10⁶ |
| Material hus: | Glasfiberförstärkt termoplast |
| Material aktiveringshuvud: | Metall |
| Insättning nyckel: | Justerbart i 90° steg. Horisontalt eller vertikalt |
| Omgivningstemperatur (°C): | -20…+55 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Produktvikt: | 0,492 kg |
| Anmärkning: | Aktiveringsnyckel ingår ej |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |