Allmänt
- Mekanisk tvångsupplåsning på framsidan.
- Med kontroll av dörrposition.
- Utökad horisontal overtravel.
- Anslutningskontakt.
Teknisk data
| Produktfamilj: | TP |
| Typ: | Grindlås |
| Utförande: | Mekaniskt |
| Låsprincip: | Låser upp med spänning |
| Gränssnitt: | Trådat |
| Kontakter låsning: | 1 NO + 2 TNC |
| Kontakter nyckel: | 1 NO |
| LED indikering: | Nej |
| Nödstopp: | Nej |
| Matningsspänning: | 24 V ac/dc |
| Anslutning: | SR11 |
| Låskraft (Fmax): | 1300 N |
| Höger- eller vänsterhängd: | Höger och vänster |
| B10d värde: | 3x10⁶ |
| Material hus: | Glasfiberförstärkt termoplast |
| Omgivningstemperatur (°C): | -20…+55 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Produktvikt: | 0,479 kg |
| Anmärkning: | Aktiveringsnyckel ingår ej |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |