Allmänt
- Hus G1
- Rak anslutningkabel, 5 m
- Lämplig för direkt anslutning till säkerhetsbrytare
- Kan kopplas direkt till grindlåset (TZ…C1662)
- Tillslagsfunktionen är aktiv endast i det andra steget (mittläge). Om tryckknappen släpps eller trycks ytterligare (panikfunktion) tas aktiveringen bort.
Teknisk data
| Produktfamilj: | ZSA |
| Typ: | 3-lägesbrytare |
| Kontaktprincip: | Momentan |
| Antal NC kontakter: | 1 |
| Antar NO kontakter: | 2 |
| Antal tvångsförda kontakter: | 2 |
| Min kontaktspänning vid 10 mA: | 12 V |
| Min kontaktström vid 24 V: | 1 mA |
| Nominell kortslutningsström: | 100 A |
| Nominell isolationsspänning Ui: | 250 V |
| Användarkategori DC-13: | 2 A 24 V |
| Användarkategori AC-15: | 2 A 230 V |
| Kortslutningsskyddad enligt IEC 60269-1 vid 24 V: | 2A gG |
| Anslutning: | Kabel |
| Anslutningskabel: | 8x0.34 mm² (4x0.34 mm² skärmad + 4x0.34 mm² oskärmad) |
| Längd kabel, rak: | 5 m |
| Mekanisk livslängd, position 1-2-3-1: | 0.1 x 10⁶ |
| Mekanisk livslängd, position 1-2-1: | 0.1 x 10⁶ |
| Omgivningstemperatur: | -5 ... +50 °C |
| Material: | Plast |
| IP-Klass: | IP67 |
| B10d: | 0.5 x 10⁶ |
| Vikt: | 0,8 kg |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |