SAFEGATE SMO 901
Reer säkerhetsljusridå
Artikelnummer:1390045
Ljusridå för personsäkerhet med automatisk eller manuell återställning samt EDM. Fingerskydd. Integrerad mutingfunktion och statusindikering.
Snabbfakta
Säkerhetsnivå:
Typ 4 - PL e
Aktiv höjd:
910 mm
Upplösning:
14 mm
Max räckvidd:
6 m
Återställning:
Integrerad - Valbart automatisk eller manuell
Typ:
Sändare / Mottagare
Mutingfunktion:
Integrerad
Allmänt
- Ljusstråleskydd 50 x 55 mm, Typ 4, SIL 3, SILCL 3, PL e, Kat. 4.
- Safegate ljusstråleskydd är enkelt att installera och kräver inte någon programmering vilket även gör den enkel att vid behov byta ut. Konfigurering sker genom olika anslutningar av ledarna.
- Ljusstråleskyddet har tre förkonfigurerade mutinginställningar: utpassage (parallella eller korslagda ljusstrålar), in- och utpassage (parallella ljusstrålar), in- och utpassage (korslagda ljusstrålar).
- Maximal längd på kabeln (oskärmad) är 100 m.
- Ingående delar: sändare, mottagare och fästen (mutingarmar ingår ej).
Teknisk data
| Produktfamilj: | SAFEGATE |
| Typ: | Sändare / Mottagare |
| Säkerhetsnivå: | Typ 4 - PL e |
| Aktiv höjd: | 910 mm |
| Skydd: | Finger |
| Max räckvidd: | 6 m |
| Återställning: | Integrerad - Valbart automatisk eller manuell |
| Övervakningsfunktion: | Integrerad |
| Responstid: | 10,4 ms |
| Antal ljusstrålar: | 90 |
| Typ av säkerhetsutgång: | 2 st felsäkra PNP (400 mA vid 24 V dc) med skydd mot kortslutning, överlast- och polaritetsskydd |
| Säkerhetsutgångar: | 2 felsäkra PNP (400 mA vid 24 V dc) |
| Indikering: | LED indikering för diagnostik och status på ljusridå samt muting givare |
| Mutingfunktion: | Integrerad |
| Mutinglogik: | T-logik (in- och utpassage) med 2 eller 4 givare korslagda eller parallella ljusstrålar. L-logik (utpassage) med 2 givare korslagda eller parallella ljusstrålar. |
| Mutinggivare: | Externa med relä eller PNP dark-on utgång, kompletta mutingarmar, mutingfästen med M5 givare |
| Integrerad mutinglampa: | Ja |
| Max override time-out: | 15 min. |
| Max muting time-out: | Valbart 30 sek, 9 timmar eller oändligt (oändligt endast för modeller med 4 mutinggivare och sekventiell logik) |
| Max längd på anslutningskabel: | 100 m |
| Totalhöjd: | 1020 mm |
| Dimensioner: | 50 x 55 mm |
| Skyddskapsling: | Ingen |
| Infästning: | Fäste LL för bakre eller sido T-spår (inkluderade) eller svivelfästen SFB SG (tillval) |
| Upplösning: | 14 mm |
| Matningsspänning: | 24 V dc ± 20% |
| Anslutning: | M12 5-polig hankontakt (sändare), M12 12-polig hankontakt (mottagare), M12 5-poliga honkontakter (Muting givare) M12 5-polig honkontakt (extern Muting lampa) |
| IP-klass: | IP65 - IP67 |
| Driftstemperatur: | - 30 ... 55 °C |
| Godkännande / Standarder: | CE; TÜV SUD; UL Listed ESPE; WEEE; Insulation class; Low voltage; China RoHs; RoHs; UKCA |
| Tillverkare: | Reer S.p.A. |