TX3C-A024MC1991
Euchner mekaniskt grindlås
Artikelnummer:093118
Säkerhetsbrytare TX, kabelingång M20 x 1.5, inklusive nödöppning, upplåsning även vid belastning på nyckel.
Snabbfakta
Utförande:
Mekaniskt
Låsprincip:
Låser upp med spänning
Gränssnitt:
Trådat
Låskraft (Fmax):
1700 N
Anslutning:
M20x1,5 (3x)
Allmänt
- 3 x kabelingångar M20 x 1.5.
- Kontroll av dörrposition.
- Nödöppning, kort.
- Upplåsning även vid belastning på nyckel.
- Mekanisk tvångsupplåsning.
- LED indikering.
- Låser upp med spänning.
Teknisk data
| Produktfamilj: | TX |
| Typ: | Grindlås |
| Utförande: | Mekaniskt |
| Låsprincip: | Låser upp med spänning |
| Gränssnitt: | Trådat |
| Kontakter låsning: | 1 NO + 2 TNC |
| Kontakter nyckel: | 1 NO |
| LED indikering: | Ja |
| Nödstopp: | Nej |
| Matningsspänning: | 24 V ac/dc |
| Anslutning: | M20x1,5 (3x) |
| Låskraft (Fmax): | 1700 N |
| Låskraft (Fzh): | 1300 N |
| Höger- eller vänsterhängd: | Höger och vänster |
| B10d värde: | 5x10⁶ |
| Material hus: | Pressgjuten aluminium |
| Omgivningstemperatur (°C): | -20…+80 °C |
| IP-Klass: | IP67 |
| Produktvikt: | 0,941 kg |
| Anmärkning: | Aktiveringsnyckel ingår ej |
| Godkännande / Standarder: | EN ISO 13849-1, EN IEC 62061 |
| Tillverkare: | Euchner GmbH |